Helge Lund og Atle Grotmol håper å skape et miljø og et rockeforum, som kan innta Livescenen på Ulefoss Samfunnshus og gi rock og band en arena.

Atle og Helge tar initiativ til et rockeforum

Nå ønsker disse karene å samle alle som har interesse for rock og bandmusikk til et møte, for å danne et rockeforum. Hensikten er å skape et miljø som kan arrangere konserter på Samfunnshuset.

Publisert Sist oppdatert

Da Samfunnshuset ble bygget ut, med ny avdeling til biblioteket, mistet huset sitt konsertlokale i Gleden til fordel for et møterom.

Derfor er det gjort flere grep med scenearealet i Storsalen, for å skape en fleksibel løsning.

Nå håper Atle Grotmol og Helge Lund at rocken skal innta Livescenen.

– Vi smeller det hele i gang med en skikkelig bandkonsert den 8. juli. Vi har lenge hatt en dialog med The Lone Pine, som hadde sin konsertdebut her i Storsalen. Nå kommer de tilbake, sammen med Bergens-bandet Dobbeltgjenger og det lokale bandet The Unnaturals, forteller Grotmol.

The Lone Pine: Består av Magnus Fosli Lillefjære (trommer), Jan Petter Nilsen (bass), Even Skårberg Aarnes (vokal og piano), Martin Solvoll (låtskriver, vokal og gitar), Mats Bjønnes (gitar).
The Unnaturals: Anna Corazon Egell-Johnsen (gitar og vokal) – Emilia Baldursdottir (bass) – Esma Ahmeti (trommer).
Dobbeltgjenger: Vegard Wikne (vocal og gitar) – Sondre Veland (trommer) – Jone Kuven (bass) – Knut-Martin Langeland Rasmussen (gitar)

Samler publikum og band på scenen

Hele poenget med Livescenen i Storsalen, er å samle både publikum og band på selve scenen.

Scenearealet er på over 160 kvadratmeter og rommer en stående konsert med 200 i publikum, eller 100 sittende.

– Vi ønsker å ta rock og bandmusikere på alvor og det er veldig viktig for oss å lage en god scene og opplevelse for både musikere og publikum. Vi skal ha kvalitet på interaksjonen her, understreker Atle Grotmol.

Han er sjef for Samfunnshuset, og ansatt gjennom Nome kommunes kulturavdeling. Men det er begrenset med midler for å dra i gang arrangement, og det har vært en utfordring å treffe særlig det unge voksne publikum med programmet. Derfor kom ideen om å invitere innbyggerne til å danne et miljø.

– Min jobb er ikke å formidle kultur, men å legge til rette for alt som skjer her på huset. Nå håper vi at et rockeforum kan bli en god samarbeidspartner for å få mer til å skje her, sier Grotmol.

Møte om rockeforum 6. april

Helge Lund har selv mange års erfaring som bandmusiker. I dag har han også ansvar for lyd og lys på Samfunnshuset.

– Vi håper at et slikt forum kan samle ildsjeler med interesse for musikk, som ønsker å få til noe her. Her trenger vi alle slags folk. Både de som har greie på musikk og de som kan bidra med alt det praktiske rundt å sette opp et arrangement eller en konsert. Klarer vi å bygge et miljø rundt interessen for rock og band, tror jeg dette kan bli veldig spennende, mener Lund.

Førstkommende onsdag, 6. april, inviteres det til et åpent møte for alle interesserte.

– Dette er et helt uforpliktende møte som er åpent for alle, understreker karene.

– Vi har jo det første arrangementet klart allerede og så er det satt av en kveld til høsten, hvor vi håper å kanskje kunne revitalisere noen tidligere Nome-band, sier Grotmol.

Powered by Labrador CMS