Lørdag 12. februar: 37 nye smittet i Nome
37 personer testet positivt for covid-19 fredag. 127 er isolert med virussykdommen i øyeblikket.
Lørdag morgen fjernet regjeringen de aller fleste smittevernreglene i landet med umiddelbar virkning. Kravet og sosial avstand («meteren») og munnbind opphører, og isolasjonsreglene fjernes. Alle forskriftsfestede covid-tiltak er nå borte, og det er først og fremst anbefalinger som gjelder, men regjeringen understreker at pandemien i verden ikke er over.
Fredag 11. februar: Høye koronatall i Nome
I går ble det meldt 40 nye koronatilfeller i Nome. Det vil si at 204 personer har testet positivt for covid-19 fra mandag til torsdag. Det er mer enn hele forrige uke til sammen, da tallet til slutt landet på 191.
At det er mye smitte i samfunnet om dagen, ser vi også på at 146 personer er isolert med koronasykdommen akkurat nå. Dette er personer som ikke kan møte på skolen, i barnehagen eller gå på jobb.
Tallene fra Nome plasserer seg inn i samme trend som gjør seg gjeldende både i Telemark og Norge ellers. FHI antar samtidig at Norge kan være på eller forbi omikron-smittetoppen, og viser blant annet til tall på innleggelser som har stabilisert seg.
Torsdag 10. februar: Ser ut som trenden er stigende
I går ble det registrert 54 nye koronatilfeller i Nome.
I løpet av ukas tre første dager er det meldte om 164 nye smittede mot 191 i hele forrige uke.
Samtidig er antallet personer som er i isolasjon med covid-19 er opp i 154, til tross for at isolasjonstiden er kortet ned fra seks til fire dager.
Kommuneoverlege Kristin Sekse sier i dagens Kanalen at det trolig er mørketall, blant annet som følge av at mange ikke får symptomer.
Onsdag 9. februar: 48 nye smittede
Det har vært en bratt start på koronauka i Nome. Allerede etter to dager er det meldt om 110 smittetilfeller, noe som er 35 flere enkelttilfeller i forhold til samme periode i uka før.
Samtidig viser kommunens oversikt at 117 personer er isolert med covid-19. Etter de nye reglene tar det nå bare fire dager før isolasjonene kan oppheves ved hjelp av testing.
Tirsdag 8. februar: 62 nye smittede i Nome
I går ble det meldt 62 positive koronatilfeller i Nome.
Tirsdag morgen er 97 personer isolert med covid-19, opplyses det. Dette tallet lå på nærmere 160 på samme tid i forrige uke, men er nå lavere på grunn av regjeringens lettelser.
Isolasjonstiden ble onsdag kveld redusert fra seks til fire dager.
Oppsummering siste uke
Fredag ble det meldt 27 nye koronatilfeller i Nome, mens tallet var 17 på lørdag og 20 på søndag.
Totalt er 84 personer i isolasjon med covid-19 mandag morgen, det laveste tallet på mange uker.
I løpet av uka som gikk ble det registrert 191 positive koronatester i kommunen, mot 208 uka før.
Oppvekstsjef Tone Amundsen sier til Kanalen at sykefraværet og mangelen på vikarer fortsatt er en stor utfordring for skoler og barnehager, men situasjonen bedret seg i uka som gikk.
– Vi ser en liten bedring, og sist uke hadde vi betydelig mindre hjemmeundervisning enn tidligere, sier Amundsen.
Den positive utviklingen skyldes blant annet at karantenereglene i Norge er lettet på, og at mange kan teste seg ut av karantene – og inn i arbeidslivet.
Fredag 4. februar:
I går ble det meldt 28 nye positive koronatilfeller, melder Nome kommune.
Totalt er nå 125 personer isolasjon med covid-19.
Torsdag 3. februar: 24 nye smittet i Nome
Totalt er 134 personer i isolasjon med covid-19.
Onsdag 2. februar: 30 nye covid-tilfeller i Nome
Nome kommune opplyser at 30 personer i går fikk påvist covid-19.
Som kjent er store deler av samfunnet nå gjenåpnet etter innstramningen før jul. Blant annet er karanteneordningen avviklet og isolasjonstiden for de som er smittet redusert fra seks til fire dager.
Du kan lese mer om de nye reglene i denne artikkelen.
Tirsdag 1. februar: 45 smittet
Nome kommune rapporterer om 45 nye koronatilfeller i Nome siste døgn.
Den aller største gruppen er husstandsmedlemmer, men fortsatt tikker det inn nye smittede ved de to grunnskolene i Nome
Klokken 19.00 i kveld har regjeringen annonsert en pressekonferanse der det er ventet at de aller fleste smitteverntiltakene avsluttes.
De 45 smittede i Nome fordeler seg slik:
– 21 husstandsmedlemmer
– 4 tilknyttet Holla 10-årige
– 9 tilknyttet Lunde 10-årige
– 1 tilknyttet Herregårdshavna barnehage
– 1 nærkontakt
– 1 med smittevei fra utlandet
– 2 med kjent smittevei
– 6 med ukjent smittevei
Totalt i isolasjon: 158.
Mandag 31. januar: 19 nye smittede siste døgn
I går ble det meldt 19 nye positive koronatilfeller. Dermed kan vi oppsummerer at 208 innbyggere i Nome testet positivt for covid-19 i uka som gikk.
64 av disse var knyttet til de to offentlige grunnskolene i kommunen.
Som kjent har tyngdepunktet i det pågående utbruddet i Nome forflytte seg fra Lunde 10-årige til Holla 10-årige skole, der 52 elever og ansatte fikk korona sist uke.
Pandemien er over i en ny fase og de lokale smittetallene spiller nå en mindre rolle. Det er presset på helsetjenestene og særlig sykefraværet som opptar mer av oppmerksomheten. Sist uke sa kommuneoverlege Kristin Sekse til Kanalen at vi både må regne med mer smitte og at vi som samfunn tåler mer smitte. Dette skyldes både den høye vaksinegraden i befolkningen og at den dominerende virusvarianten omikron gir mildere sykdomforløp.
Gårsdagens 19 smittede fordeler seg slik:
– 9 husstandsmedlemmer
– 2 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 1 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 3 med ukjent smitteveg
– 1 med kjent smittevei
– 3 nærkontakter
Totalt i isolasjon: 139 stk.
Søndag 30. januar: 154 isolert med covid-19 i Nome
I går ble det meldt 24 positive koronatilfeller, fordelt på disse arenaene:
– 5 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 7 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 5 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 1 tilknyttet Nome vgs Søve
– 4 med ukjent smitteveg
– 1 med kjent smittevei
– 1 nærkontakt
I øyeblikket er 154 personer i Nome i isolasjon med covid-19.
Lørdag: 27 koronatilfeller i Nome
Disse fordeler seg slik:
– 16 husstandsmedlemmer
– 2 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 2 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 1 meldt fra annen kommune
– 2 med kjent smittevei
– 2 ukjent smittevei
– 2 nærkontakter
149 personer er i øyeblikket isolert med korona i Nome.
Fredag 28. januar: 35 nye smittet i Nome
I går ble det meldt 35 nye koronatilfeller, som fordeler seg slik:
– 18 husstandsmedlemmer
– 7 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 2 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 1 tilknyttet Herregårdshavna barnehage
– 1 tilknyttet Fagerli barnehage
– 3 ukjent smitteveg
– 3 nærkontakter
143 personer er nå isolert med covid-19 i Nome.
Torsdag 27. januar: 32 nye koronatilfeller i Nome
I går ble det meldt 32 nye positive koronatilfeller. Disse fordeler seg slik:
– 18 husstandsmedlemmer
– 8 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 2 tilknyttet Nome vgs avd Søve
– 1 ukjent smittevei
– 3 nærkontakter
Totalt i isolasjon: 126 stk
Onsdag 26. januar: 25 nye smittet i Nome
I går ble det meldt 25 nye positive koronatilfeller, disse fordeler seg slik:
– 9 husstandsmedlemmer
– 7 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 1 tilknyttet herregårdshavna barnehage
– 6 ukjent smittevei
– 1 kjent smittevei
– 1 nærkontakter
Totalt er 125 personer i isolasjon.
Som Kanalen meldte i går har hovedtyngden av utbruddet i Nome forflyttet seg fra Lunde 10-årige skole til Holla 10-årige. Der skal det i kveld gjennomføres en massetesting av samtlige trinn. Samme test skal deretter repeteres i løpet av helgen.
Tirsdag 25. januar: 46 nye positive koronatilfeller.
I løpet av fredag, lørdag og søndag er det meldt om 48 smittede i Nome, mens opptellingen for hele den siste uka under ett viser at 175 personer ble smittet.
Trenden har likevel vært fallende gjennom helgen, noe som gjør at antallet isolerte med korona har falt fra 146 på det høyeste til 116 i dag.
Søndag 23. januar: 12 nye positive koronatilfeller.
34 nye koronatilfeller er meldt inn i løpet av lørdag og søndag, med 12 nye siste døgn.
Søndagens smittede knyttes til disse arenaene:
– 5 husstandsmedlemmer
– 3 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 1 tilknyttet Herregårdshavna barnehage
– 1 tilknyttet Skoemyra barnehage
– 1 nærkontakt
– 1 ukjent smittevern
Totalt i isolasjon: 146 personer.
Lørdag 22. januar: 22 nye tilfeller i Nome
I går ble det meldt 22 nye positive koronatilfeller i Nome.
Smitten fordeler seg slik:
– 1 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 6 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 11 husstandsmedlemmer
– 1 tilknyttet Herregårdshavna barnehage
– 3 ukjent smittevei
Smittetrykket ligger fortsatt på et jevnt, høyt nivå og 146 personer er nå isolert med covid19.
Fredag 21. januar: 144 er koronaisolert
Det ble i går meldt inn 30 positive koronatilfeller i Nome.
Smitten fordeler seg slik:
– 1 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 4 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 4 husstandsmedlemmer
– 3 tilknyttet Skoemyra barnehage
– 1 tilknyttet Bø vgs
– 12 ukjent smittevei
– 4 nærkontakter
-1 kjent smittevei
Totalt er 144 personer i isolasjon fordi de er smittet av covid-19.
Torsdag 20. januar: Ny rekord i antall syke
Nome er inne i den samme omikronbølgen som er ventet å gi opp mot 50 tusen smittede per døgn i Norge inn mot februar.
Samtidig sette det nesten daglige smitterekorder også i fylket.
I Nome ble det rapportert 36 nye koronatilfeller siste døgn, noe som ikke er rekord. Men Nome har nå det høyeste tallet på isolerte siden pandemien startet. Rapportene forteller at 132 personer er syke med koronaviruset og i isolasjon i øyeblikket.
Onsdag 19. januar: 27 nye koronatilfeller i Nome
Det ble registrert 27 nye koronatilfeller i Nome siste døgn. Det betyr at trenden med et jevnt høyt smittetrykk fortsetter.
Siste døgns positive tester fordeler seg på disse arenaene:
– 1 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 5 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 13 husstandsmedlemmer
– 2 tilknyttet Skoemyra barnehage
– 1 tilknyttet Sluseparken barnehagen
– 2 ukjent smittevei tilknyttet Nome videregående
– 3 ukjent smittevei
-1 tilknyttet utenlandsreise
118 personer i Nome er i øyeblikket i isolasjon med covid-19. Personer i karantene kommer i tillegg.
Tirsdag 18. januar: Bekrefter omikron
Analyser har bekreftet at det er den mer smittsomme omikronvarianten som har spredd seg i utbruddet ved Lunde 10-årige skole, melder Nome kommune.
Godt over 60 elever og lærere er smittet ved skolen viser Kanalens gjennomgang.
Samtidig opplyser beredskapsledelsen om 34 positive koronatilfeller siste døgn.
Her ser vi dessuten at utbruddet i Lunde ikke er over.
De 34 smittetilfellene fordeler seg slik:
– 8 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 1 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 10 husstandsmedlemmer
– 1 tilknyttet Skoemyra barnehage
– 9 ukjent smittevei
– 2 kjent smittevei
– 3 tilknyttet utenlandsreise
Totalt i 110 personer i Nome isolasert med covid-19. De som sitter i karantene kommer i tillegg.
Mandag 17. januar 10 nye koronatilfeller
Søndag 16. januar: 13 nye smittede
Lørdag 15. januar: Fortsatt høye smittetall i Nome
I går ble det meldt 37 nye positive koronatilfeller.
– 7 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 3 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 22 husstandsmedlemmer
– 2 nærkontakter
– 1 tilknyttet Fagerli barnehage
– 2 ukjent smittevei
Totalt i isolasjon: 128 stk
Fredag: 14. januar: 20 nye smittet
De positive koronatilfellene fordeler seg slik:
– 7 tilknyttet Lunde 10-årige skole
– 1 tilknyttet Holla 10-årige skole
– 2 tilknyttet Sluseparken barnehage
Ni av tilfellene var kjente husstandsmedlemmer. Ett tilfelle hadde ukjent smittevei.
106 personer er isolert med koronasykdommen i Nome akkurat nå. Med isolasjon mener vi de som har testet positivt for covid-19 og fortsatt er definert som syke og smittsomme. Nærkontakter i karantene kommer i tillegg.
Selv om smittetrykket ligger høyt i Nome, tyder den siste tidens oppdateringer på at smittesporerne har relativt god oversikt. Fra mandag er det registrert drøyt 100 covid-19-tilfeller. Men bare 12 av disse har hatt ukjent smittevei.
I går kveld varslet regjeringen at flere smitteverntiltak slippes opp. Blant annet blir det lettelser i karantenereglene, og det blir tillatt å skjenke alkohol frem til klokken 23. Samfunnet vil tåle høyere smittetall på bakgrunn av at vaksinegraden er økt og at omikronvarianten gir mindre alvorlige sykdomsforløp.
Her kan du lese mer om de tiltakene som gjelder nå.
Torsdag 13. januar: 27 nye tilfeller siste døgn – 105 i isolasjon
Det ble i går meldt om 27 nye positive koronatilfeller i Nome, men utbruddet ser ut til å ha gått over i en ny fase. Det er nå nærkontakter og husstandsmedlemmer som dominerer tallene.
Av de 27 smittetilfellene i går oppgir kommunen at 20 er husstandsmedlemmer.
Siden inngangen til sist helg, er det rapportert 108 nye smittede.
105 personer er i øyeblikket isolert med covid-19 i Nome. Det er opp fra 80 i går og det desidert høyete tallet som er meldt siden pandemien startet.
Med isolasjon mener vi de som har testet positivt for covid-19 og fortsatt er definert som syke og smittsomme. Nærkontakter i karantene kommer i tillegg.
Torsdag 13. januar: Fortsatt begrenset åpning på Nome sjukeheim
Den siste tiden har det vært flere tilfeller med koronasmittet på Nome sjukeheim. Ifølge kommuneoverlege Kristin Sekse ser det ut til at vaksinene gir god beskyttelse også for de aller svakeste, og det har ikke vært alvorlig sykdomsforløp ved institusjonen.
Men det tas fortsatt forhåndsregler, og det er lagt begrensinger på besøk utenfra.
Slik er status akkurat nå:
** Sykeavdelingen og skjermet avdeling ved Nome sjukeheim er stengt for besøkende. For sykeavdelingen gjelder dette foreløpig frem til til og med 17. januar på grunn av karantene for flere av beboerne.
** Skjermet avdeling er også stengt til og med 17.01.22.
** Bo- og behandlingsavdelingen er åpen for besøk etter avtale med avdelingen.
** På Bjervatun alderspensjonat er det åpnet, men her understrekes det at besøkende må ta kontakt så snart som mulig, hvis de blir syke i løpet av de første dagene etter besøket.
Onsdag 12. januar: 27 nye smittede
Smittetallene i Nome går nå rett i taket.
Siste døgn ble det rapportert 27 nye smittede, mot 30 døgnet før.
Tirsdag 11. januar: 30 nye smittede siste døgn
Nome kommune opplyser at det i går ble meldt om 30 positive koronatilfeller.
16 av disse er knyttet til Lunde 10-årige skole, der det i går ble gjennomført en ny massetesting av samtlige elever.
I tillegg er det to nye smittede ved Sluseparken barnehage.
På toppen av dette har syv av de 30 nye sykdomstilfellene i Nome ukjent smittevei.
Resten av smitten fordeler seg slik:
– 3 husstandsmedlemmer
– 1 nærkontakt
– 1 tilknyttet Skien vgs
Det er i øyeblikket 64 personer i isolasjon med covid-19 i Nome. Det er en økning fra 18 personer på samme tid i forrige uke.
Mandag 10. januar: Høye smittetall gjennom helgen
Nome kommune melder i dag at det ble rapportert 24 nye smittede fra fredag til søndag.
Skolene er igjen drivere i utbruddet, og mandag gjennomføres det en ny massetesting på Lunde 10-årige. Der er hele skolen berørt med unntak av tre klassetrinn.
Fredag 7. januar:
9 nye positive, hvorav åtte tilknyttet Lunde10-årige skole og en tilknyttet Sluseparken barnehage.
Lørdag 8. januar:
7 nye positive hvor av seks tilknyttet Lunde 10-årige skole og én med ukjent smittevei.
Søndag 9. januar:
8 positive hvorav én tilknyttet Holla 10-årige skole, samt to husstandsmedlem, tre ved Sluseparken barnehage og to ved Lunde 10-årige.
Antallet personer isolert med covid-19 har nå steget til 43 og vi ser det samme smittetrykket som før jul.
Fredag 7. januar: Nye smittede i Nome
Onsdag 5. januar: Gode nyheter etter massetestingen
Verken Lunde 10-årige eller Holla 10-årige skole har fått meldinger om smittede etter at over 1000 barn og unge skulle testet for korona etter juleferien denne uka.
Massetesting ble foretatt i skoler og barnehager før skolestart på tirsdag.
Onsdag ble det meldt om én smittet ansatt ved Holla 10-årige skole. Dermed må elever ved to trinn belage seg på å testes to ganger til den kommende uka. Det samme gjelder noen av lærerne, som også defineres som nærkontakter til den smittede.
– Foreløpig kjører vi som vanlig, men vi tar én dag av gangen, sier undervisningsinspektør Camilla Haugerud til Kanalen.
Beredskapsledelsen oppdatere også at det ble avdekket smitte andre steder enn i skole og barnehager på tirsdag.
Åtte positive koronatilfeller ble registrert. Disse fordeler seg slik:
• 1 tilknyttet Nome vgs
• 1 husstandsmedlem
• 3 med ukjent smitteveg
• 3 i forbindelse med reise
Antall isolerte holder seg likevel stabilt, og ligger på 19 etter siste oppdatering. Isolerte er personer som regnes som syke og smittebærere av covid-19.
Tirsdag 4. januar: Flere smittet i utlandet
Det ble i går rapportert inn syv nye smittetilfeller i Nome.
Fem av disse dreier seg om smitte fra utlandet. De to siste har ukjent smittevei, opplyses det.
Denne oppdateringen innebærer at det nå er 18 personer i isolasjon med covid-19 i Nome.
Tirsdag er også første skoledag etter juleferien, og 1150 barn og elever fikk i går utlevert selvtester i Nome. Resultatene fra massetestingen er ennå ikke klare.
Kanalen oppdaterer når det skjer noe nytt i saken.
Lørdag 1. januar: Tre nye smittetilfeller i Nome
Beredskapsledelsen opplyser at tre nye personer testet positivt for covid-19 på nyttårsaften.
Nyttårsaften: Fortsatt strenge begrensninger ved sjukeheimen
Det er fortsatt smitte ved Nome sjukeheim, og et nytt koronatilfelle ble rapportert i går. Nome kommune har i dag gått ut med en oppdatering om driften på institusjonen:
– Skjermet avdeling er stengt for besøkende til og med 2. januar 2022.
– Sykeavdelingen og bo- og behandlingsavdelingen er åpen for besøkende etter avtale med avdelingene.
Samtidig opplyser smittevernteamet at det er registrert tre nye smittetilfeller i Nome. Ingen av disse skal ha relasjon til sjukeheimen i Lunde, og det oppgis at det er snakk om to husstandsmedlemmer og et smittetilfelle ved Skoemyra barnehage.
18 personer er i isolasjon med covid-19 i Nome nå, det samme antallet som både torsdag og onsdag.
Torsdag 30. desember: Nytt smittetilfelle ved Nome sjukeheim
Beredskapsledelsen opplyser at det er rapportert seks nye covid-19-tilfeller siste døgn. Fire av disse er husstandsmedlemmer, mens én er nærkontakt.
Den siste smittede er tilknyttet Nome sjukeheim, der det er satt i verk aktuelle tiltak, opplyses det.
18 personer er isolert med covid-19 i Nome torsdag, noe som er samme tall som dagen før.
Onsdag 29. desember: Stabilt smittetrykk i Nome
Mandag 27. desember: Lave smittetall gjennom julehelgen
Også på landsbasis går smittetallene ned, og det antas at nedgangen blant annet skyldes at færre har testet seg i høytiden.
Torsdag 23. desember: Seks nye smittet
Det melder Nome kommune.
Fire av seks smittede er husstandsmedlemmer, mens to har ukjent smittevei.
23 personer i Nome er nå isolert med covid-19, samme antall som dagen før.
Onsdag 22. desember: Fortsatt nedgang i koronasyke
I grafen under ser du antallet isolerte i Nome den siste tiden:
Isolasjon: Det er denne oversikten som reelt sett gir det beste bildet på smittesituasjonen i Nome.
Tirsdag: Ny smitte ved Nome sjukeheim
I går ble det meldt om ni nye positive koronatilfeller.
Smitten fordeler seg slik:
– 2 husstandsmedlemmer
– 1 øvrig nærkontakt
– 1 tilknyttet Nome sykehjem
– 1 tilknyttet Lunde 10-årige, 9. trinn
– 2 tilknyttet Skoemyra barnehage
– 2 med ukjent smittevei
Totalt i isolasjon: 25 stk
Mandag: Ett nytt smittetilfelle i Nome
Smitten er knyttet til Skoemyra barnehage.
Barnehagen er som kjent stengt, etter at samtlige ansatte ble satt i karantene fredag morgen. To personer er så langt smittet ved Skomyra, viser oversikten.
Søndag: Tre nye smittet i Nome
I går ble det meldt om tre nye positive koronatilfeller, melder beredskapsledelsen.
Smitten fordeler seg slik:
– 2 husstandsmedlemmer
– 1 til knyttet Holla 10-årige, 10. trinn
Totalt i isolasjon: 43 stk
Lørdag: Smitte ved barnehage og skole
I går ble det meldt om fem nye positive koronatilfeller, opplyser beredskapsteamet i Nome.
Smitten er knyttet til disse arenaene:
– 2 tilknyttet Nome VGS
– 1 tilknyttet Skoemyra barnehage
– 1 husstandsmedlem
– 1 med ukjent smittevei
Smittetilfellet ved Skoemyra barnehage førte i går til at alle ansatte ble satt i karantene og at barnehagen ble stengt.
Totalt er 47 personer i isolasjon i Nome nå.
Fredag: 17. desember kl. 12.00
Skoemyra barnehagen ble stengt fredag morgen, etter at samtlige ansatte ble satt i karantene. Det bekrefter oppvekstsjef Tone Amundsen til Kanalen.
Foreldrene fikk beskjed først etter at barnehagedagen hadde startet. Det ble da sendt ut melding til foreldrene at barna måtte hentes.
Karantene til de ansatte varer frem til lille julaften, og barnehagen må trolig holdes stengt hele denne perioden ettersom kommunen ikke får tak i vikarer.
Fredag: 17. desember kl. 11.00
I går ble det meldt om tre nye koronatilfeller i Nome, fordelt på disse arenaene:
– 1 husstandsmedlem
– 2 øvrige tilfeller, der smitteveien er kjent
Skolene presiserer at det dreier seg om hjemmeskole og ikke tidlig juleferie.
Men fra onsdag 22. desember holder skolene helt stengt, opplyser kommunelegen i et rundskriv torsdag ettermiddag.
– For elever med foreldre med samfunnskritiske funksjoner eller andre spesielle hensyn så vil det etableres et tilbud for denne dagen. Ta kontakt med skolen, heter det.
Onsdag: 15. desember kl. 10.00
Det ble i går meldt om syv nye positive koronatilfeller.
Smitten er knyttet til:
– 1 tilknyttet Holla 10-årige, 6.- trinn
– 5 husstandsmedlemmer
– 1 annen med kjent smittevei
Totalt er nå 47 innbyggere i Nome i isolasjon med covid-19, det er fire færre enn dagen før og det laveste tallet denne uka. Den største økningen skjer i øyeblikket ikke på nye arenaer, men innad i husstander og i kretsene rundt de som allerede er smittet. Dette så vi også på tallene i går.
17 av de 22 nye tilfellene som er rapportert denne uka er oppdaget blant de som allerede er nærkontakter.
Tirsdag 14. desember kl. 10.00
I går ble det meldt om 15 nye positive koronatilfeller i Nome, opplyser beredskapsledelsen.
Smitten fordeler seg slik:
– 1 tilknyttet Holla 10-årige, 6.- trinn
– 5 husstandsmedlemmer
– 7 øvrig nærkontakt
– 2 har ukjent smittevei
Totalt er nå 51 personer i isolasjon i Nome.
I tillegg er det kjent at massetestingen ved Lunde 10-årige skole mandag morgen gav fire positive koronasvar. Resultatene blir nå dobbeltsjekket av en PCR-prøve.
Mandag 13. desember kl 20.40
Under regjeringens pressekonferanse mandag kveld kommer det frem at grunnskoler og barnehager i hele landet settes på gult nivå. Videregående skoler settes på rødt nivå. Innenfor høyere utdanning innføres det utstrakt bruk av digital undervisning.
Samtidig innføres det full skjenkestopp i utelivet.
Videre heter det at alle som kan skal benytte hjemmekontor.
Tiltakene trer i kraft natt til onsdag.
Dette er altså nye tiltak som kommer på toppen av de tiltakene og anbefalingene som ble lagt fram av regjeringen i forrige uke. Da ble det blant annet innført munnbindpåbud.
Mandag 13. desember kl 14.25: Besøksforbudet forlenges
Besøksforbudet på Nome sjukeheim forlenges til 16. desember på grunn av smitte med covid-19 og omgangssyke.
– Vi vurderer fortløpende når det kan åpnes igjen, melder beredskapsledelsen.
Det er meldt om nye tilfeller med koronasmitte på sykehjemmet både lørdag og fredag.
Mandag 13: desember kl 09.00: Hele skolen tester seg i morgentimene
Samtidig knyttes det stor spenning til utfallet av massetestingen av 298 elever ved Lunde 10-årige skole i dag. Elevene har tatt hurtigtester i sine egne hjem, før skoledagens start mandag.
– Lunde 10-årige, 10.-trinn
I går ble det meldt om 13 nye positive koronatilfeller i Nome.
Smitten er knytte til disse arenaene:
– Nome sjukeheim
– Holla 10-årige skole, 7.-trinn
– Lunde 10-årige 2., 4., 6., 9., og 10.- trinn
De øvrige tilfellene knytter seg til andre nærkontakter til tidligere smittet, eller har ukjent smittevei.
Totalt har er 56 personer i isolasjon i Nome.
I løpet av to dager er det oppdaget smitte på syv av 10 klassetrinn ved Nome 10-årige skole.
Fredag fikk samtlige 298 elever med seg hurtigtest i ranselen. Testen skal brukes mandag morgen, før elevene går på skolen.
Nome kommune stenger Nome sjukeheim for besøkende umiddelbart og til og med 14. desember 2021.
– Nome kommune jobber med å få oversikt på situasjonen, heter det i en pressemelding.
Nome sjukeheim
Fredag 10. desember klokken 10.00:
Nome kommunes beredskapsledelse opplyser at det torsdag ble meldt om 13 nye positive koronatilfeller.
Onsdag ble det registrert 10 nye smittede i Nome.Smitten fordeler seg på disse arenaene:
– Holla 10-årig, 7. klasse
– Notodden videregående
– Nome sjukeheim
– Andre tidligere definert som nærkontakter